Cílem praktika je seznámit studenty s běžnými i pokročilými instrumentálními metodami používanými nejen v biochemii. Kromě metod, jako je extrakce látek z přírodního materiálu, UV/VIS absorpční spektrofotometrie, chromatografických technik (HPLC, FPLC, iontově výměnná, gelová permeační a afinitní chromatografie), elektromigračních metod (agarosová elektroforéza, SDS/PAGE, Western blot - elektropřenos s imunodetekcí) a PCR amplifikace DNA.
Vedeni snahou o větší přiblížení toto pokročilého praktika k reálné vědecké práci, začleňujeme do některých úloh prvky problémového vyučování, kdy studenti po odpovídající teoretické přípravě sami navrhují postup řešení problému.
Součástí praktika je také praktický kurz práce s programem pro vizualizaci biomolekul (PyMol), praktické základy bioinformatiky, seznámení se s technikou vyhledávání v biochemických informačních zdrojích, práce s odbornou literaturou a vyhodnocování výsledků. Kurz je ukončen seznámením s principy členění textu i formálních náležitostí platných pro vypracovávání odborných prací (např. bakalářské práce či vědeckých publikací) a následným vypracováním protokolu z vylosované úlohy ve formě krátké závěrečné odborné práce, jejím včasným odevzdáním a ústní diskuzí ("obhajobou").

Praktikum obvykle probíhá dva dny v týdnu. Rozpis jednotlivých úloh je přístupný po přihlášení v Moodle.

Během praktik budete vyracovávat následující úlohy

  1. Stanovení glukosy
  2. Stanovení celkového proteinu
  3. Stanovení celkového cholesterolu
  4. Stanovení triacylglycerolů
  5. Stanovení kreatininu
  6. Stanovení močoviny
  7. Stanovení celkového bilirubinu
  8. Stanovení přímého bilirubinu
  9. Stanovení aktivity laktátdehydrogenasy
  10. Imunochemické stanoveni ELISA 

 

 

Tato přednáška je určena pro studenty odborné chemie a biochemie. Přednáška pokrývá celou oblast obecné biochemie včetně popisu struktur metabolitů a základních metabolických dějů, kterým podléhají. Důraz je kladen na detailní pochopení chemické podstaty procesů probíhajících u jednotlivých skupin organismů. Přednáška proto začíná podrobným představením chemických struktur nízkomolekulárních i makromolekulárních komponent živých buněk (biochemie statická), poté jsou probírány metabolismy jednotlivých tříd látek (biochemie dynamická). Přednáška je ukončena pojednáním o způsobu skladování, realizace a předání biologické informace v buňkách (biochemie informační).

Přednáška je určena pro studenty "biochemie" v prvním roce navazujícího magisterského studia a pro posluchače druhého ročníku oboru "klinická a toxikologická analýza". Vítáni jsou samozřejmě i další zájemci z příbuzných oborů. Cílem přednášky je seznámit posluchače se základními pojmy a metodami klinické biochemie se zaměřením na stanovení diagnózy resp. sledování účinnosti medicínské terapie. Důraz je také kladen na vysvětlení biochemické podstaty patologických stavů a nemocí. V programu přednášky jsou uváděny příklady klinické interpretace biochemických parametrů s cílem připravit budoucí klinické biochemiky na komunikaci s lékaři.

Seminář je určen pro studenty 5. ročníku biochemie. Přednášky zvaných vědeckých pracovníků k tématům týkajících se moderních problémů biochemie. Presentace vědecko-výzkumné činnosti studentů katedry biochemie.