Cílem kursu je tematizovat souvislosti mezi etikou a vědou, tedy morálními úvahami, které vychází z filosofické tradice i soudobých filosofických diskuzí, a relevantními problémy, které přináší současná věda a její praxe. Filosofická část kurzu se věnuje otázce, jak probíhá morální rozhodování a jak z něj vyrůstá etika jako teoretický obor. V návaznosti na nezbytnou historickou expozici je etika přestavena jako způsob tematizace obecných morálních dilemat a hledání jejich možných řešení, včetně limitů různých přístupů a škol. Tato teoretická perspektiva je konfrontována s diskusemi v rámci přírodovědeckých oborů a směrů, které narážejí na řadu problémů tradičně chápaných jako součást etiky, jako je na příklad sociobiologie a (lidská) etologie.

V rámci jedntolivých přednášek jsou probírána etická dilemata spjatá s genovými editacemi, asistovanou reprodukcí či surogátním mateřstvím nebo tematizovány otázky související s etikou experimentování na zvířatech, animal welfare a ekologickou/environmentální etikou. V dalších přednáškách jsou představena současná etická pravidla uplatňovaná v experimentálním vědeckém výzkumu (na příkladu psychologie), témata vázaná na zneužití vědy v minulosti, zejména v rámci totalitních systémů (nacismu, komunismu) a diskutovány otázky související s gender a vědou nebo skepsí, objektivitou a hodnotovou neutralitou vědy.

Jedná se o komponovanou přednášku, na které se podílí primárně členové a spolupracovníci Katedry filosofie a dějin přírodních věd.