Kurz "Titanismus – podklady k revizi pojmu" se zaměřuje na zkoumání fenoménu titanismu v evropské literatuře, především v období romantismu. Vycházíme z pojetí Václava Černého a jeho díla o titanismu mezi lety 1815-1850. Studenti se seznámí s konceptem titánské duše jako zdroje moderní individuality a prozkoumají jeho vývoj od Miltonova Ztraceného ráje po Goethova Fausta. Kurz nabízí přehled světové literatury evropského novověku a moderny, s důrazem na čtení a diskusi vybraných děl z perspektivy titanismu. Je určen především studentům komparatistiky a je zakončen zkouškou.

Atest (zkouška) je souhrnem průběžné práce a závěrečné zkoušky:
Průběžná práce:
1) Referát na jeden z probíraných textů (nahraditelný v případě převisu zájemců esejí na jedno z témat v rozsahu 5–7 stran)
2) Báseň zpaměti: uchazeč/ka se naučí báseň nebo úsek textu o rozsahu 20 veršů podle vlastního výběru z textů probíraných v semináři (v doporučeném překladu nebo v originálu) – bude kontrolováno v průběhu semestru (po Týdnu humanitních věd)

Závěrečná zkouška má tři části:
1) Krátký písemný test z faktografických údajů probíraných v semináři (seznam údajů k nastudování bude poskytnut na konci semestru)
2) Ověření úkolu Báseň zpaměti – přednesem nebo písemně
3) Rozprava v délce 30 minut nad seznamem prostudované literatury (zkoušející zadává 1-2 otázky na místě) – bez přípravy

KE ZKOUŠCE PROSÍM PŘINESTE SEZNAM PROSTUDOVANÉ LITERATURY A TEXT NA „BÁSEN ZPAMĚTI“
Kurz zkoumá kosmologické hypotézy a příbuzná témata v několika globálně známých multimediálních franšízách (Ninjago, Pokémon, Frozen, Marvel Cinematic Universe) a jiných transmediálních dílech (Lady Gaga, Game of Thrones, Harry Potter). Předmětem našeho zájmu budou zejména specifika konstrukce plynoucí z formálních a strukturální požadavků média („figury a tropy“). Zkoumání se bude odehrávat především na textové složce franšíz (scénáře, knižní pre-i posttexty, paratexty) s nezbytným zohledněním audiovizuálních, interaktivních a dalších epitextů.

Zápočet se uděluje za účast v kurzu a esej v rozsahu 5-7 stran (esej lze po dohodě nahradit videoesejí nebo jiným výstupem)